Pro Posters.cz resp. Europosters.eu máme připravený dlouhodobý plán a/b testování. Osobně podporuji myšlenku, že je škoda každé volné chvíle kdy žádný a/b test neběží a proto testujeme kdykoliv je to možné. Testy řadíme podle priorit významnosti. Někdy je tento harmonogram narušený nově zavedenou funkcí, kterou testujeme prioritně.  Poslední 2 testy které jsme realizovali je Test popisků u kategorií a Test příbuzných kategorií na detailu produktu. 

Test popisků u kategorií

Všechny hlavní (anebo obsahově / long-tailově zajímavé) kategorie na Posters.cz mají slovní popisek. Děláme to tak, protože to tak dělají všechny e-shopy. Z mého UX pohledy jsou naše popisky celkem k ničemu a nijak zákazníkovi nepomáhají. Na většinu takto popsaných kategorií máme ale přední pozice ve vyhledávačích a to jak na Seznamu, tak na Googlu. Nikdo z nás nemá odvahu popisky odstranit a riskovat ušlý zisk, kdybychom o tyto pozice přišli a nepodařilo se nám je získat zpátky. Rozhodl jsem se je ale podrobit testu, jestli nebudou zákazníci nakupovat víc, když tam popisky nebudou. Vycházel jsem z logiky, že zákazníci uvidí jenom hlavní obsah (obrázky o které jde především), navíc na malém rozlišení uvidí více obrázků bez scrollování.

Hypotéza: Popisek kategorie umístěný pod produkty zvyšuje konverzní poměr nákupu (v porovnání s variantou nad produkty). 

Pokud se hypotéza potvrdí resp. zamítneme hypotézu, že konverzní poměr nezvyšuje necháme popisky raději tam kde jsou, protože vzhledem k relevanci textu a kategorie by popisky asi měly být sémanticky umístěny co nejblíže h1 nadpisu.

Původní umístění popisku kategorie nad produkty.

Původní umístění popisku kategorie nad produkty.

 

V původní kontrolní variantě je obrázek umístěný nad produkty, v další je ten samý prvek přesunut do spodní části 1. stránky kategorie pod produkty.

 

popisek_kategorie_graf

 

Testovali jsme 14 dní pomocí Content experimentů v Google Analytics. S hranicí spolehlivosti 95% zvítězila kontrolní varianta. Zamítáme tedy původní hypotézu, že popisek umístěný dole zvyšuje konverzní poměr. Z celkového pohledu tedy dává smysl nechat popisky tam kde jsou a neriskovat ztrátu organických pozic ve vyhledávačích. I když nevím jak si výsledek „selským rozumem“ ospravedlnit. Řídíme se ale daty a popisky zůstanou tam kde jsou.

Test souvisejících kategorií

Další realizovaný test je užitečnost souvisejících kategorií v detailu produktu. Na detailu produktu od nepaměti zobrazujeme kategorie (včetně obrázku) ve kterých je produkt zařazený.

Příbuzné kategorie v detailu produkt

Po měsíci testování se nepodařilo s 95% spolehlivostí najít vítěznou variantu. Nepodařilo se tedy prokázat vliv zobrazení příbuzných kategorií na obrat ani počet transakcí. V rámci připravovaného redesignu detailu produktu tedy počítáme s tím, že prvek buď nemusí být zařazen vůbec anebo nemusí alespoň být na tak významné pozici.

David vede ve 3sixty e-commerce projekty a hledá cesty jak by mohly být ještě úspěšnější.

Tagged with:
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *