Ať se nám to líbí nebo ne (a ať má k tomu Google důvod jakýkoli), přestal téměř posílat informace o dotazech z organickém vyhledávání, které vedli k návštěvě webu. Nyní tedy klíčová slova z organického vyhledávání Google vidíme pouze jako klíčové slovo (not provided).
Pokud vás zajímá důvod této změny, můžete si přečíst původní zprávu nebo jiný názor, který napsal v tomto případě Marek Prokop.

Pokud se nad tím tedy zamyslíme a představíme si situaci, kdy bychom u nás v ČR neměli tak veliký podíl návštěv z vyhledávače Seznam.cz, ale jen Google a z menší části pak Bing, Yahoo nebo například Yandex, jak je běžné v ostatních zemích, měli bychom řekněme 80% kompletních dat o dotazech z organického vyhledávání zahaleny tajemstvím.

Je tedy třeba tuto návštěvnost pochopit a analyzovat alespoň v rámci dostupných možností. Níže zkusím proto ukázat několik příkladů, které by vám s pochopením této návštěvnosti mohli pomoci.

Update: S novými segmenty v Google Analytics se otevírá nejspíše velmi zajímavá možnost, jak tuto návštěvnost více segmentovat a tím zjistit více informací skrývající se pod (not provided). Výsledky je ale ještě třeba řádněji ověřit, tak se na tuto možnost spíše podíváme až v některém z následujících článků.

Analýza návštěvnosti (not provided) dle Avinash Kaushik

Již v roce 2011 vydal známí analytik Avinash Kaushik příspěvek “Smarter Data Analysis of Google’s https (not provided) change: 5 Steps”, kdy se prvně objevilo (not provided) ve zdrojích organického vyhledávání. Google takto začal krýt uživatele, kteří byli přihlášení do svého Google účtu.

Pokud mám z článku vytáhnout jednoduchou pointu (spíše si jej ale přečtěte sami), tak jde o to, že by jsme měli u této návštěvnosti prozkoumat blíže její chování jako celku a porovnat s jinou skupinou uživatelů, které je chování podobné (a dává smysl její porovnaní).

Díky tomu bychom pak mohli například zjistit, že uživatelé skrývající se pod kw (not provided) jsou uživatelé, kteří hledají naši značku (brandové dotazy) nebo jsou to uživatelé, kteří přicházejí na množství různých longtail dotazů.

Pro takovou analýzu je ideální si vytvořit vlastní report, kde se soustředíte na dimenzi klíčových slov a porovnáváte pro vás klíčové metriky jako míra konverze, počet stránek za návštěvu apod.
Pokud nevíte jak na vlastní reporty, napište do komentářů a můžeme na příště připravit článek na toto téma.
V takovém reportu si vytvořte ještě pokročilý segment pro brand, non brand dotazy a not provided, abychom měli všechny potřebná data pěkně u sebe.

Přehled pak může v základu vypadat nějak takto:

not provided srovnání

 

Díky takovému pohledu získáte alespoň základní přehled o tom, jaká návštěvnost je a jaké skupině je chování podobné. Z naší ukázky je tedy patrné, že návštěvnost (not provided) téměř odpovídá chováním nebrandovým dotazům a je tedy možné, že obsahuje malý podíl brand dotazů.
Pokud by se tedy od tohoto bodu začala návštěvnost přibližovat více k segmentu brandových dotazů, mohl by takový přehled například sloužit jako ukazatel podpory značky apod.

Berte to opravdu jako hrubou ukázku a doporučuji určitě přečíst si celý článek do Kaushika. Je v něm vysvětlení bod po bodu.

Vstupní stránky webu pro segment (not provided)

Další možnost jak více pochopit návštěvnost schovanou pod (not provided), je pozorovat její vstupní stránky. Což může být vhodné řešení například pro internetové obchody nebo blog s množstvím podstránek.
Díky tomu získáte přehled na jaké produkty, články apod. lidé z vyhledávačů přicházejí a je tedy možné lépe zjistit, o jaký obsah se zajímají, jaký obsah vede tuto návštěvnost ke konverzi a další. Na základě chování uživatele na stránce, máme následně i přehled jestli obsah splnil očekávání, nebo jestli by nebylo vhodné obsah dále optimalizovat pro lepší výsledky.

Opět zde poslouží buď vlastní report nebo si vytvořte segment na (not provided) a prozkoumejte své vstupní stránky pod tímto segmentem.

landing page

Takový bonus je, pokud máme data z jiných vyhledávačů (Seznam, Bing,..). Pak si díky těmto (již viditelným) klíčovým slovům můžeme udělat lepší představu o přesných dotazech vedoucích k návštěvě dané stránky.

Jsou i další možnosti

Data z webmaster tools nebo z Google Adwords reportu Paid & organic nabízejí poměrně dobrou ukázku hlavních klíčových slov a jejich pozic v SERP včetně CTR. I tato data jsou tedy použitelná pro bližší poznání návštěvnosti (not provided).

Navrhuje klientům optimální marketingové kampaně na míru, řídí jejich správu a udržuje efektivitu výsledků.

Tagged with:
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *