Shop360 logoV Google Analytics lze sledovat kolik návštěvníků stránek použilo interní vyhledávání na webu. Pokud vyhledávání funguje správně, měly by být statistiky pro skupinu kdy vyhledávání nějaké zboží / článek najde výrazně lepší než když nenajde nic (žádné zboží v nabídce nemáte). U projektu Posters.cz je konverzní poměr (objednávka) uživatelů co něco najdou cca 3,6% zatímco ti co nic nenajdou zpravidla odcházejí, stránka má vysoký počet exitů a konverzní poměr 1,4%. To je dáno také tím, že někteří uživatelé když nic nenajdou, zadají vyhledávací dotaz znovu a jinak. Tomu v Google Analytics odpovídá metrika % zpřesnění vyhledávání. Jak změřit a zobrazit dotazy kdy vyhledávání nic nenajde pomocí GA jsem popsal v článku Umíme sledovat co zákazník na webu hledal.

Shop360 má ale i vlastní interní modul v administraci pro sledování které dotazy návštěvníci nejvíce hledají. Lze u nich potom filtrovat podle toho jestli hledání něco najde nebo ne. My potom dále pracujeme hlavně se skupinou dotazů, kdy vyhledávání nic nenajde. Může se jednat  o 2 případy:

  • Zboží / informace na webu skutečně nemáme a potom statistika slouží jako podklad pro nákupčí, aby se případně pokusili zboží objednat, protože poptávka je
  • Zboží / informace na webu je, ale není správně popsaná, takže ji náš vyhledávací robot nenajde a nezobrazí.

Typicky se jedná třeba o použití synonym nebo název není dostatečně reprezentativní apod. Hezkým příkladem je třeba obrázek Beatles. Zboží se jmenuje „Beatles – in London“. Na vyhledávací dotaz „John Lennon“ ale web nic nenajde. Shop360 nabízí několik možností, jak tuto situaci řešit:

  • Název lze změnit např. na Beatles – in London (John Lennon)
  • Informaci, že na obrázku je i John Lennon lze doplnit do popisku zboží (tu pak zákazník na webu vidí)
  • Každé zboží / kategorie může obsahovat klíčová slova která se použijí pro indexaci. Toto pole je pro náš případ ideální. V závislosti na konfiguraci projektu mohou být klíčová slova cizojazyčně závislá nebo nemusí.

Speciální skupinou problematických dotazů jsou pak překlepy např. Madona vs. Madonna. S tím mohou mít některé vyhledávací algoritmy potíže. Proto je v administraci Shop360 připraven modul kam lze zadat spojení která se mají vzájemně nahradit. V našem případě nadefinujeme, že pokud někdo hledá Madona, automaticky se web bude chovat jako kdyby uživatel zadal správně Madonna a s tím si už web poradí bez problémů. Jinak lze tenhle problém vyřešit také tím, že slovo madona přidáme jako klíčové slovo pro vyhledávání (viz výše).

 

V modulu statistik vyhledávacích dotazů lze potom označit hledané slovo jako vyřešené. Jedenkrát za měsíc projde produktový manažer vyhledávací dotazy, které nic nenašly, a byly přitom zadány vícekrát. Vyhodnotí jestli se jedná o zboží které nemáme a potom doporučí jeho nákup, nebo zjistí že se jedná o překlepy / alternativní názvy. Potom použije jeden z výše popsaných modulů, aby web zboží již příště správně ve výsledcích zobrazil. Jakmile klíčové slovo zadá, použije funkci „vyřešeno“ a hledané slovo se již dále nezobrazuje ve statistikách, aby věděl čím se příště zabývat a čím ne.

 

David vede ve 3sixty e-commerce projekty a hledá cesty jak by mohly být ještě úspěšnější.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *