Pokročilé segmenty v Google Analytics nabízejí výborný způsob jak hlouběji měřit, porovnávat a sledovat návštěvnost vašeho webu. V základu najdeme v Analytics několik přednastavených segmentů jako kupříkladu návštěvnost z mobilních zařízeních, placená návštěvnost ze systému PPC a mnoho dalších. Analytics nám ale nabízí vytvoření svých vlastních segmentů a zde se meze v kreativitě nekladou, takže si každý může dle potřeb nastavit takový segment, který co nejrychleji poskytne ty nejdůležitější informace o efektivitě webu.

Nechci teď ale vysvětlovat, jak používat segmenty, rád bych vám ale ukázal několik tipů, jak nastavit méně tradiční, nicméně velmi užitečné segmenty..

Sociální media

Pokud platíte za návštěvnost ze sociálních medií jako je Facebook nebo Twitter, je vhodné mít jasný přehled a srovnání úspěšnosti s jiným segmentem a zjistit, jestli tato návštěvnost generuje příjmy.

Klikněte tedy na pokročilé segmenty > nový vlastní segment > zadejte jméno segmentu > Zadejte “Zdroj” jako dimenzi > dále zadejte, že dimenze zahrnuje odpovídající regulérní výraz (Matching RegExp)

Nakonec zadejte tuto hodnotu (jsou to vlastně samostatné zdroje oddělené znakem | , je možné je tedy rozšířit dle potřeby): (facebook|twitter|linkedin|youtube)

Klikněte na náhled segmentu a otestujte jestli se zobrazují správná data. Pokud ano, segment si už jen uložte a prozkoumejte statistiky s tímto segmentem.

Srovnávače / porovnávače zboží a cen

Podobně jako jsme vytvořili pokročilý segment pro sociální media, můžeme vytvořit segment, který bude zobrazovat návštěvnost ze serverů, které srovnávají produkty a jejich ceny.

Jediný rozdíl je v zadání rozdílné hodnoty:
(zbozicz|heureka|hledejceny|srovnavanicen)

Opět doplňte další srovnávače dle potřeby. Zde najdete přehled srovnávačů.

Dlouhý ocas (long tail) – víceslovné fráze

Dalším velmi užitečným segmentem je zobrazení návštěvnosti, která přišla z víceslovných dotazů z tzv. long tail (Dlouhý ocas).
Pro vytvoření učiňte stejné kroky jako u předešlých segmentů pouze s menšími rozdíly:

Klikněte tedy na pokročilé segmenty > nový vlastní segment > zadejte jméno segmentu > Zadejte “Klíčové slovo” jako dimenzi > dále zadejte, že dimenze zahrnuje odpovídající regulérní výraz (Matching RegExp)

Jako hodnotu zadejte:  ^\s*[^\s]+(\s+[^\s]+){2}\s*$

Tento segment vám zobrazí klíčová slova, která jsou složená z více než dvou slov. Pokud chcete upravit počet slov, jednoduše změňte číslo v hodnotě.
Například: ^\s*[^\s]+(\s+[^\s]+){3}\s*$ pro zobrazení více než tří slov.

Nebrandové fráze – klíčová slova, která neobsahují jména firmy apod.

Tento segment se vám bude určitě hodit pokud budete chtít zobrazit návštěvnost z vyhledávačů, ale kterou neovlivní klíčová slova, která obsahují brandové slova jako je název společnosti.

Pro vytvoření segmentu budeme postupovat opět podobně jako u předchozích segmentů. Je však nutné udělat několik změn.
Pro lepší představu jsem vytvořil fiktivní firmu “Petr Novak” na které vám příklad ukáži.

Klikněte tedy na pokročilé segmenty > nový vlastní segment > zadejte jméno segmentu > Zadejte “Klíčové slovo” jako dimenzi > dále zadejte, že dimenze vylučuje odpovídající regulérní výraz (Matching RegExp):

Nakonec zadejte hodnotu: (Petr|Novak|Novák|Peta|Novací|…….)

Nezapomeňte zadat i možné překlepy a jiné zkomoleniny názvu.
S nástupem Google bezpečného vyhledávání (SSL), je možné, že se časem tento segment stane nepřesným.

Navrhuje klientům optimální marketingové kampaně na míru, řídí jejich správu a udržuje efektivitu výsledků.

Tagged with:
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *