Shop360 logoVědět co uživatel na webu hledal je moc důležité. Zjistíte o co mají uživatelé  největší zájem ať to v nabídce máte anebo ne. Zjistíte co se jim podařilo najít anebo naopak nepodařilo i když to třeba v nabídce máte. Zjistíto co by jste měli objednat. Zjistíte jestli pro vás mají větší hodnotu uživatelé co hledali něco konkrétního a našli a můžete do nich investovat více (třeba v PPC reklamě). Jenže Google Analytics v základním nastavení nabízí pouze informaci, jestli zákazník na webu něco hledal. Chybí info jestli to našel anebo ne. To potom statistiky dost zkresluje. Těžko uhodnete jaký je konverzní poměr přes hledání na webu, když nevíte kolik z toho byl výsledek nic nenalezeno. A typicky uživatelé co něco konkrétního hledají a nenajdou potom rychle odejdou. Takže jak na to?

Shop360 projekty k tomu mohou využít buď rozšíření v Google Analytics anebo interní modul pro sledování vyhledávání. Projekty CMS360 potom pouze rozšíření v Analytics. Rozšíření pro Google Analytics se v zahraničních článcích obvykle označuje jako „Tracking zero result searches / found“.  V Google Analytics se ke sledování  dotazů, které na webu nic nenajdou, dají použít 3 způsoby:

  1. Hledání rozdělit do kategorií (nalezeno / nenalezeno). Tento způsob jsme na Shop360 vybrali my. Přijde mi to logické protože informace je potom v přehledu s hledáním.
  2. Označit nic nenalezeno jako událost a samotný dotaz přidat jako hodnotu (externí článek)
  3. Označit nic nenalezeno jako custom variable  (externí článek)

 

Sledování nic nenalezeno v Google Analytics pomocí kategorie vyhledávání

Pokud zjistíme, že jsme na stránce hledání (s jakýmkoliv výsledkem), podstrčíme k trackování jinou url stránky než je doopravdy zobrazena resp. k ní přidáme informaci zda je hledání úspěšné anebo ne.  To se konkrétně v prostředí Shop360 udělá takhle:

Detailní popis můžete stejně jako my přebrat z článku  Zero Results Search Terms in Google Analytics (async edition) od Lukáše Čecha. Tím je na straně eshopu vše hotovo. Dál je ale nutné nakonfigurovat Google Analytics, aby kategorie hledání a vyhledávací dotaz z url rozpoznaly. Nastavení se provádí v administraci na úrovni profilu (až poslední úroveň struktury) v záložce „Nastavení profilu“. Na úplném konci stránky nastavím:

  • Sledovat službu Site Search;  V GA budou k dispozici přehledy s vyhledáváním na webu
  • Parametr v URL = q; Protože naše url vyhledávání má tvar např.  http://www.posters.cz/search/?q=batman
  • Parametr z adresy URL neodstraňovat; Může se nám hodit např. při zjišťování nejlepších landing page které jsou přímo výsledkem hledání
  • Kategorie Site Search = Ano; Parametr Kategorie = category; Protože v JS přidáváme k trackované url označení právě s tímto parametrem
  • Odstranit z adresy URL parametry kategorie = Ano; Protože tohle není skutečná url ale jenom naše pomůcka tak, aby nekazila skutečné statistiky
To je vše. Potom už ve statistikách GA v Přehledy > Obsah > Site Search > Vyhledávací dotazy můžete přepnout na záložku Kategorie vyhledávání a uvidíte kolik (případně které konkrétně) dotazů bylo úspěšných a kolik ne. Klasicky lze potom tuto dimenzi promítnout do všech ostatních přehledů jako např. doba strávená na webu, splnění goalu nebo uskutečnění objednávky. Stejně tak se můžete detailněji zabývat dotazy, které k žádnému výsledku nevedly. Jaké nástroje pro optimalizaci Shop360 nabízí budeme publikovat v samostatném článku.

 

 

Překvapivě více lidé nakupují, pokud něco najdou 🙂

Kontaktujte nás, pokud budete chtít s nastavením anebo vyhodnocením pomoci na svém projektu.

 

David vede ve 3sixty e-commerce projekty a hledá cesty jak by mohly být ještě úspěšnější.

 

One Response to Umíme sledovat co zákazník na webu hledal (a nenašel)

  1. […] V Google Analytics lze sledovat kolik návštěvníků stránek použilo interní vyhledávání na webu. Pokud vyhledávání funguje správně, měly by být statistiky pro skupinu kdy vyhledávání nějaké zboží / článek najde výrazně lepší než když nenajde nic (žádné zboží v nabídce nemáte). U projektu Posters.cz je konverzní poměr (objednávka) uživatelů co něco najdou cca 3,6% zatímco ti co nic nenajdou zpravidla odcházejí, stránka má vysoký počet exitů a konverzní poměr 1,4%. To je dáno také tím, že někteří uživatelé když nic nenajdou, zadají vyhledávací dotaz znovu a jinak. Tomu v Google Analytics odpovídá metrika % zpřesnění vyhledávání. Jak změřit a zobrazit dotazy kdy vyhledávání nic nenajde pomocí GA jsem popsal v článku Umíme sledovat co zákazník na webu hledal. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *