Správu našich PPC kampaní Google Adwords můžeme dělat několika způsoby.
Jedna z cest je přes webovou administraci v prohlížeči, která se hodí na nastavení základních věci, rychlé opravy, práci s novými funkcemi a možnostmi reklam apod.
Ale pokud potřebujete hormadné změny, kopírování sestav, různé exporty dat apod. přijde vám vhod nástroj Adwords Editor, který vám takové operace usnadní a celkově zrychlí vaši práci.

Adwords ale nabízí ještě další možnost jak přistupovat a spravovat Adwords data. A to pomocí scriptů psaných ve velmi rozšířeném jazyce JavaScript. (kdo se s tímto jazykem nesetkal, může využít nějaké online výukové centrum jako CodeAcademy apod.)

Tyto scripty jsou ideálním nástrojem pro automatizování, nestandardní hromadné operace, reporting a mnoho dalšího.
Umožní vám například ovlivňovat vaše inzeráty na základě externích dat (počasí, skladová dostupnost,..), odešlou vám email, pokud se stane nějaká událost ve vašich kampaních (upozornění na nízké výsledky sestav apod.), pomohou vám automatizovat (spouštění scriptů v nějakém okažiku, intervalu) či hromadně spravovat data vašich kampaní, kdy za vás scripty například ohlídají špatné cílové stránky inzerátů, pozastavý sestavy, které odpovídají X apod.

Prostě je to velmi šikovný nástroj pro pokročilou správu vašich kampaní, díky kterému můžete získat konkurenční výhodu v cílení, nabídnout kreativní řešení a celkově získat lepší výsledky.

Mrkněte jak například využít Google Adwords Scripts pro odpočet volných míst závodu v inzerátech.

Možností se tedy nabízí celá řada a hodně záloží co sami vymyslíte a potřebujete.

Ukázka

Pro lepší představu o čem tady píšu, si můžeme ukázat jeden z takových „Hello World“ scriptíků, ve kterém se snažíme najít všechny inzeráty, které mají v URL klíčové slovo “tablety” a ty si pak vypsat do konzole.

Nevýhody?

Bohužel Scripty nejsou dokonalé a mají také svá omezení jako například, že je nutné externí data mít někde uložené na Google Drive (nově v jakémkoli souboru, takže třeba vaše CSV) (lze částečně obcházet stažením dat do Google Tabulek apod.).

Nebo jsou různá omezení v operacích, které lze použít na sestavy, inzeráty apod., kdy například nemůžete hromadně změnit cílovou URL všech vybraných inzerátů a je nutné řešení trochu obejít tím, že sestavy lze pouze smazat a znovu si je vlastně vytvořit s jinou URL. Takže občas budete muset hledat kompromis, ale i tak si myslím, že jsou možnosti pěkné.

Celkově seznam možných funkcíse pomalu rozšiřuje a postupně je možné se scripty dělat více a více..

Kde začít..

Pokud znáte alespoň základy JavaScriptu, můžeme se rovnou podívat do dokumentace Adwords Scripts a zkusit napsat první script dle návodu s doplněnými obrázky kde, co a jak.

Dále se inspirujte řadou volně dostupných scriptů na blogu FreeAdwordsScripts.com a pokud by jste měli zájem o nějaké ukázkové scripty nebo nějaký návod napište komentář a můžeme se na to společně v nějakém článku podívat.

Navrhuje klientům optimální marketingové kampaně na míru, řídí jejich správu a udržuje efektivitu výsledků.

Tagged with:
 

One Response to Úvod do Google Adwords Scripts

  1. Max napsal:

    Diky za zajimavy clanek. Mas Google+1 ode mne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *